18
Παρ, Ιαν

Μια νίκη, μια ήττα για την ΕΠΣ Κυκλάδων

> Ποδόσφαιρο

Ξεκίνησε σήμερα, Παρασκευή, 4/1/2019, στα γήπεδα της Σύρου, ο πρώτος γύρος του ενωσιακού πρωταθλήματος προεπιλογής εθνικών ομάδων, που διοργανώνει η ΕΠΟ.

Η ΕΠΣ Κυκλάδων στην ομάδα Κ-16 κέρδισε με 2-1 την ΕΠΣ Δωδεκανήσου. Η ΕΠΣΚ προηγήθηκε 1-0 με γκολ του Ευμορφόπουλου μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της ΕΠΣ Δωδεκανήσου στο 6ο λεπτό. Οι Δωδεκανήσιοι ισοφάρισαν 1-1 με γκολ του Κολάι στο 50ο λεπτό. Το γκολ της νίκης για τις Κυκλάδες ήρθε με γκολ του παριανού ποδοσφαιριστή του Νηρέα Σιμόπουλου (φωτό), έπειτα από κεφαλιά στο 80 λεπτό, δηλαδή στο τέλος του αγώνα (οι αγώνες στην κατηγορία Κ-16 διαρκούν 80 λεπτά).

Η ΕΠΣ Κυκλάδων αγωνίστηκε με τους: Πανταζή, Μανδηλαρά, Πάπα, Κρεμμύδα, Γαληνό, Σκιαδά, Διακογιάννη (Χριστόπουλο, Σιμόπουλο), Ευμορφόπουλο (Ξυδάκη,  Γουρνά), Σαρρή, Λέκκα και Γκούφα.

Στον αγώνα της Κ-14 η ΕΠΣ Δωδεκανήσου κέρδισε με 3-2 τις Κυκλάδες. Η διακύμανση του σκορ (με τυπικά γηπεδούχους τα Δωδεκάνησα) είχε ως εξής:

1ο: Πιζάνιας 1-0

14ο: Παντελαίος 1-1

30ο: Πιζάνιας 2-1

37ο: Κατρής 2-2

63ο: Κακαίος 3-2

Η ΕΠΣ Κυκλάδων αγωνίστηκε με τους: Ξαγοράρη, Κυρίτση, Γιουλάι (Κουρέντα), Ψαρρά, Φέγγη, Βαμβακούση, Μαρκυωνίτη, Παντελαίο, Γιαννακόπουλο, Κατρή Λέκκα), Φιλιππούση (Πετρά).

Ακόμα, για τον ίδιο όμιλο, σε αγώνα της Κ-14, η ΕΠΣ Λέσβου κέρδισε 4-1 την ΕΠΣ Σάμου και στον αγώνα της Κ-16, η Λέσβος κέρδισε με 5-0 τη Σάμο.

Τέλος, η ΕΠΣ Κυκλάδων στην επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει στο πρωτάθλημα Κ-14 την ΕΠΣ Σάμου την Κυριακή 6/1 στις 12.30 το μεσημέρι και για το πρωτάθλημα της Κ-16 την ίδια ποδοσφαιρική ένωση, την ίδια ημέρα, στις 2.30 το μεσημέρι. Και οι δύο αγώνες θα πραγματοποιηθούν στο γήπεδο της ΕΠΣΚ στην Ερμούπολη.