18
Παρ, Ιαν

Με γκολ του παριανού Σιμόπουλου η ΕΠΣ Κυκλάδων θριάμβευσε επί της Χίου για την Κ-16

> Ποδόσφαιρο

Το 3Χ3 έκανε η ΕΠΣ Κυκλάδων στην κατηγορία Κ-16 στον Όμιλο του Αιγαίου για το πανελλήνιο πρωτάθλημα προεπιλογής εθνικών ομάδων της ΕΠΟ, νικώντας με 1-0 την ΕΠΣ Χίου.

Η ομάδα των Κυκλάδων, σ’ έναν αγώνα «κλειδί» για την πρωτιά στον Όμιλο, κέρδισε ολοκάθαρα τη Χίο, που είναι μία από τις δυνατές ομάδες του Ομίλου.

Το γκολ της νίκης (φωτό) πέτυχε ο νεαρός άσος του Νηρέα, Νεκτ. Σιμόπουλος, στο 58ο λεπτό, όταν εκμεταλλεύτηκε μέσα στην περιοχή ασθενή απόκρουση του Χιώτη τερματοφύλακα, Καβαδά. Ο Σιμόπουλος, που πάλι μπήκε αλλαγή στην έναρξη του Β’ ημιχρόνου, έχασε στη συνέχεια του αγώνα και άλλη μία ευκαιρία στο 80ο λεπτό για να διευρύνει τη νίκη.

Οι Κυκλάδες αγωνίστηκαν με τους: Πανταζή, Μανδηλαρά, Πάπα (Καραβέλα), Κρεμμύδα (Σιμόπουλο), Γαληνό, Σκιαδά, Διακογιάννη (Μπλάμο), Γουρνά, Σαρρή (Ευμορφόπουλο), Λέκκα και Γκούφα (Αρκουλή).