Ο Παναθηναϊκός έκανε τη μεγάλη ανατροπή και κέρδισε την ΑΕΚ

> Ποδόσφαιρο

Συναρπαστικός αποδείχθηκε ο αγώνας ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ, καθώς οι «πράσινοι» έκαναν την απόλυτη ανατροπή και πήραν τη νίκη.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, χάρις στο γκολ του Μπακάκη στο 18΄ και το αυτογκόλ του Κουρμπέλη στο 36’.

Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι»πέτυχαν τρία τέρματα και έφυγαν νικητές από το ντέρμπι. Στο 67’ ο Παναθηναϊκός μείωσε με τον Μακέντα και στο 70’ ο Περέα ισοφάρισε σε 2-2. Το νικητήριο γκολ για τους «πράσινους» ήρθε στο 88’ από τον Κολοβέτσιο που μόλις είχε περάσει αλλαγή.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην κορυφή της Σούπερ Λίγκα. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 2-0 τον Ατρόμητο, στο «Καραϊσκάκη», με γκολ που σημείωσαν ο Ποντένσε στο 60' και ο Σουντανί στο 62'.

Χθες, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από την Κρήτη, επικρατώντας του ΟΦΗ 1-0. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης παραμένει στη δεύτερη θέση.

Ο Άρης νίκησε με 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ο Πανιώνιος κέρδισε την Ξάνθη μέσα στην έδρα της με 2-1 και ο Βόλος επικράτησε του Παναιτωλικού με 3-2 στο Πανθεσσαλικό.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο με τον αγώνα ανάμεσα στη Λάρισα και τη Λαμία.