Από την Εθνική... ντροπή στην Εθνική... ανατροπή

> Ποδόσφαιρο

Η Εθνική Ελλάδας ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του EURO 2020 νικώντας με ανατροπή τη Φινλανδία με 2-1 και πλέον δεν θυμίζει την ομάδα ντροπή.

Η Εθνική Ελλάδας ήθελε να αποχαιρετήσει με ψηλά το κεφάλι τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2020 φιλοξενώντας στο σχεδόν άδειο ΟΑΚΑ στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου τη Φινλανδία που είχε εξασφαλίσει την πρόκριση της στα τελικά του EURO για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Έπειτα από τον μαθηματικό αποκλεισμό, ο Τζον Φαν Σιπ αποφάσισε να δώσει την ευκαιρία σε νεαρούς παίκτες που δεν είχαν παρουσία στη γαλανόλευκη και δεν καλούσε τα βαριά ονόματα όπως τους Παπασταθόπουλο, Μανωλά, Ζέκα, Τοροσίδη, Μήτρογλου και Σάμαρη.

Αυτό μόνο σε καλό βγήκε, αφού η Εθνική... ντροπή που βλέπαμε στα ματς με Αρμενία, Λιχτενστάιν έγινε μέσα σε τέσσερα ματς Εθνική με... ανατροπή κόντρα στους Φινλανδούς που θα αγωνιστούν στη μεγάλη διοργάνωση του χρόνου, ενώ η γαλανόλευκη τερμάτισε τρίτη στον όμιλο χάρη στις τρεις συνεχόμενες νίκες.

Η Ελλάδα τις ευκαιρίες, η Φινλανδία το γκολ

Η νέα γενιά της Εθνικής Ελλάδας μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πάρει τα ηνία και την κατοχή της μπάλας και τα κατάφερε. Οι παίκτες του Τζον Φαν Σιπ έπαιζαν μονότερμα τους Φινλανδούς και πίεζαν κυρίως με σουτ από μακριά. Στο 24ο λεπτό, ο Μπακασέτας προσπάθησε να πετύχει το πρώτο του γκολ με τα γαλανόλευκα, αλλά το σουτ του κόντραρε στα σώματα. Ένα λεπτό αργότερα,  το μακρινό σουτ του Σταφυλίδη, δυσκόλεψε τον Γιόρονεν, ο οποίος μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Όμως, στο 27', ο αρχηγός του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, ο Κώστας Σταφυλίδης έκανε το λάθος δίνοντας τη μπάλα στον Πούκι, ο οποίος σε τετ α τετ με τον Βλαχοδήμο δεν αστόχησε και έγραψε το 0-1.

Παρά το προβάδισμα των Σκανδιναβών το σκηνικό δεν άλλαξε στο χορτάρι και η Ελλάδα συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση. Στο 39',  ο Μπακασέτας με φοβερή κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο, ο οποίος έδιωξε εντυπωσιακά, ενώ ένα λεπτό μετά το σουτ του Κάουκο έδιωξε ο Βλαχοδήμος.

Ισοφάριση με το... καλησπέρα

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο με την Ελλάδα να πιέζει και να παίζει με πάθος για το αποτέλεσμα. Δύο λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Μπακασέτας κυνήγησε τη μπάλα που πήγαινε κόρνερ και την έστρωσε στη μικρή περιοχή στον Μάνταλο, ο οποίος με ευκολία σκόραρε σε κενή εστία κάνοντας το 1-1.

Η γαλανόλευκη πίεζε συνεχώς παίζοντας σχεδόν μονότερμα τους Φινλαδούς και στο 62ο λεπτό, ο Δημήτρης Λημνιός μπήκε στην περιοχή προσπερνώντας τέσσερις αντιπάλους αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Γιόρονεν. Αυτή ήταν η 19η τελική της Ελλάδας έναντι τριών των φιλοξενούμενων.

Αντί για 1-2 έγινε το 2-1

Στο 69' στη μοναδική ευκαιρία των Φινλανδών στο δεύτερο ημίχρονο ο Πούκι πλάσαρε άουτ σε τετ α τετ και ένα λεπτό αργότερα έγινε η ανατροπή. Ο Γιαννούλης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Λημνιός έστρωσε στον Κουλούρη που νικήθηκε από τον πορτιέρο από το ένα μέτρο, αλλά ο Γαλανόπουλος πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε σε κενή εστία για το Ελλάδα - Φινλανδία 2-1.

Μισό μέτρο από το 3-1

Τρία λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, ο Κουλούρης δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα με ένα πεσμένο αμυντικό να την διώχνει μισό μέτρο πριν περάσει την εστία για να γίνει το 3-1. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με νίκη της Εθνικής Ελλάδας παίζοντας και πάλι ωραίο ποδόσφαιρο με τα νέα της πρόσωπα με τις τελικές προσπάθειες να είναι 29-4!

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μπακάκης, Σταφυλίδης, Μπακασέτας, Γαλανόπουλος (73' Μπουχαλάκης), Παυλίδης (64' Κουλούρης), Χατζηδιάκος, Λημνιός, Μάνταλος (90' Μασούρας), Κουρμπέλης, Γιαννούλης

Φινλανδία: Γιόρονεν, Τοίβιο (59' Λαμ), Βαλσάνεν, Καμαρά, Λουντ, Πούκι, Σούλερ (77' Γιένσεν), Βαλσάνεν, Σκραμπ (77' Σόιρι), Καούκο, Ραϊτάλ