Πήρε ισοπαλία η Mάρπησσα από τoν Aστέρα και κρίνει μόνη την τύχη της!

> Ποδόσφαιρο

Το τοπικό ντέρμπι στον Β’ Όμιλο της Β’ κατηγορίας, στην ΕΠΣ Κυκλάδων, μεταξύ Μαρπησσαϊκού και Αστέρα Μαρμάρων, «μαγνήτισε» τους φίλους του ποδοσφαίρου και έληξε ισόπαλο 1-1.

Με αυτόν τον πόντο που πήρε η ομάδα της Μάρπησσας ελέγχει πλέον την τύχη της σε ό,τι αφορά τη δεύτερη θέση του Ομίλου, που θα οδηγήσει στους αγώνες μπαράζ για την άνοδο στην Α’ ΕΠΣΚ, καθώς το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να κερδίσει τον αγώνα στην Παροικιά κατά του ΑΟΠ Β’, στην τελευταία επόμενη αγωνιστική. Αν ο Μαρπησσαϊκός νικήσει, είναι αδιάφορος στο τι αποτέλεσμα θα έχει ο άλλος αγώνας μεταξύ του Νηρέα και της Κύθνου.

Ο αγώνας

Όσο και να φαίνεται περίεργο και οι δύο ομάδες (Μαρπησσαϊκός και Αστέρας Μαρμάρων), θα μπορούσαν να έχουν πάρει τη νίκη! Η νίκη –και για τις δύο ομάδες- χάθηκε στις λεπτομέρειες!

Ο Μαρπησσαϊκός προηγήθηκε 1-0 με πέναλτι που εκτέλεσε ο Ευστράτιος Κρητικός (φωτό), στο 30ο λεπτό, ύστερα από ανατροπή του Θεοδώρου στη μεγάλη περιοχή. Από εκεί και πέρα η ομάδα των Μαρμάρων βγήκε στην αντεπίθεση και τελικά, πέτυχε την ισοφάριση με γκολ του Κληρονόμου –που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή- ύστερα από κεφαλιά(!) στο 80ο λεπτό.

Συνθέσεις

Μαρπησσαϊκός: Τζανακόπουλος, Τριανταφυλλος, Θεοδώρου (Τζουμανίκας), Αντωνόπουλος, Κιοσέ, Παντελαίος, Βράπι, Πατέλης, Ευστρ. Κρητικός. Δ. Κρητικός, Εσάι

Αστέρας Μαρμάρων: Ζουμής, Βιτζηλαίος (Ζέλα), Μοστράτος, Κοτσιοβός, Καργιώτης (Μπελούκης), Παπαδόπουλος (Τσιμωτάς), Αλιπράντης (Κληρονόμος), Αριανούτσος, Μαϊστόροβιτς, Ραμπαβίλας, Ρέλλας