Φιλική νίκη της Α.Ε. Πάρου με 2-1 επί του Πανναξιακού (φωτό)

> Ποδόσφαιρο

Θετικό ήταν το πρόσημο για την Α.Ε. Πάρου, στο πρώτο της φιλικό «τεστ» που έδωσε το βράδυ της Κυριακής (18/9) στο Δημοτικό Στάδιο Πάρου, επικρατώντας με σκορ 2-1 του Πανναξιακού, παρουσία περίπου 150 θεατών.

Πέραν όμως της νίκης, το σημαντικότερο για την Α.Ε.Π. ήταν η μαχητικότητα και η διάθεση που έβγαλαν οι αθλητές της στο γήπεδο, παίζοντας κατά διαστήματα όμορφο ποδόσφαιρο, δημιουργώντας φάσεις, αλλά και δείχνοντας χαρακτήρα στη πίεση του αντιπάλου στο τέλος. Αγωνιστικά, το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, πολλές φάσεις και σε γενικές γραμμές ήταν μοιρασμένο. Πάντως και οι δύο προπονητές έβγαλαν τα πρώτα τους συμπεράσματα, δοκιμάζοντας τους διαθέσιμους ποδοσφαιριστές τους και τσεκάροντας τον βαθμό ετοιμότητας των ομάδων τους.

Στο πρώτο ημίχρονο η Α.Ε. Πάρου ξεκίνησε καλύτερα, έχασε καλές ευκαιρίες με τον Κρίστι στο 7’ και τον Βαθρακοκοίλη στο 35’, ωστόσο ήταν πιο αποτελεσματική και άνοιξε το σκορ (1-0) στο 44’ σε μία «ανύποπτη» φάση, όταν σε σέντρα του Κρίστι από δεξιά η μπάλα πήρε φάλτσα και κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι της εστίας. Από την άλλη πλευρά, ο Πανναξιακός είχε δοκάρι με τον Γκαστόν στο 30’, ενώ θα μπορούσε να είχε φέρει το ματς στα ίσα με μεγάλη ευκαιρία του Ευριπιώτη στο 45’.

Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν εξίσου δυνατό για την Α.Ε. Πάρου και στο 51’ έφθασε στην επίτευξη ενός ακόμη γκολ (2-0) με ωραίο σουτ του Τσόκα από θέση πλάγια δεξιά, έπειτα από πάσα - ασίστ του Βαθρακοκοίλη. Όμως, μετά από μία ώρα παιχνιδιού φάνηκε η κούραση και ο Πανναξιακός κυνήγησε περισσότερο το γκολ, το οποίο τελικά ήρθε (2-1) στο 71’ με κεφαλιά του Τσουρή μετά από κόρνερ του Γκαστόν. Από εκεί και μετά η Α.Ε.Π. διαφύλαξε το υπέρ της σκορ, παρά την πίεση των Ναξιωτών και πήρε μία ψυχολογική νίκη γοήτρου.

Α.Ε. Πάρου: Βασιλάρης, Δ. Κρητικός, Παπαδόπουλος, Κοτσιοβός, Σαρρής, Κρίστι, Γκέρτι, Μουράι, Βασιλόπουλος, Βαθρακοκοίλης, Σ. Κρητικός.
Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν και οι: Ραγκούσης, Βράλι, Στεφανίδης, Τσόκα, Τσιγώνιας, Χαρίστος.
Πανναξιακός: Ποθητός, Βαθρακοκοίλης, Γιάννης, Παπαματθαίου, Ρίντο, Ευριπιώτης, Δεμερτζής, Γιαννακόπουλος, Γκαστόν, Ε. Φράγκου, Τσουρής.
Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν και οι: Κριμιντζάς, Δεονάς, Λουλάκι, Ν. Φράγκου.

Δήλωση Γ. Μοστράτου
Μετά το τέλος του φιλικής αναμέτρησης, ο προπονητής της Α.Ε. Πάρου  Γιώργος Μοστράτος δήλωσε: «Τα παιδιά που έπαιξαν έκαναν μεγάλη προσπάθεια, δώσανε τον καλύτερο τους εαυτό, έβγαλαν διάθεση και είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας. Μας έλειπαν και αρκετοί παίκτες που δεν έχουν ενταχθεί ακόμα, είναι μερικοί τραυματίες κι άλλοι πίσω στην προετοιμασία. Έχουμε ολοκληρώσει τρεις εβδομάδες προετοιμασίας και πλέον μπαίνουμε στο δεύτερο και τελικό στάδιο. Συνεχίζουμε τη δουλειά και περιμένουμε να μπουν όλα τα παιδιά στην ομάδα για να παρουσιαστούμε όπως πρέπει».