Μαρία Σάκκαρη: Μόνο περηφάνια! "Έπεσε" σαν λιοντάρι στον ημιτελικό - θρίλερ του Roland Garros

> Άλλα σπορ

Την ήττα με 2-1 (7-5, 4-6, 9-7) , χάνοντας την ευκαιρία να βρεθεί στον μεγάλο τελικό του Roland Garros, γνώρισε από την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα η Μαρία Σάκκαρη.

Όνειρο ήταν και… έσβησε για τη Μαρία Σάκκαρη, χάνοντας μέσα από τα χέρια της μια μεγάλη -με την ελπίδα να μην αποδειχθεί ανεπανάληπτη- ευκαιρία, να βρεθεί στον τελικό του Roland Garros, καθώς μετά από ένα ματς θρίλερ που διήρκησε 3 ώρες και 18 λεπτά, γνώρισε την ήττα με 2-1 (7-5, 4-6, 9-7) από την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα.

Η Μαρία προηγήθηκε με 3-1, τόσο στο πρώτο, όσο και στο τρίτο σετ, ωστόσο δεν «τελείωσε» την ψυχομένη αντίπαλό της στις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, υποκύπτοντας τελικά στις λεπτομέρειες.

Η Ελληνίδα τενίστρια «πάλεψε» σαν λιοντάρι

Ο αγώνας

Στο ξεκίνημά του ο αγώνας είχε… τρελό ρυθμό και απανωτά μπρέικς, καθώς καμία από τις δύο τενίστριες δεν μπορούσε να κρατήσει το σερβίς της, χαρίζοντας αρκετούς πόντους η μία στην άλλη με αβίαστα λάθη.

Διατηρώντας τη φόρα και το ψυχολογικό πλεονέκτημα από το δεύτερο σετ, η Σάκκαρη έφθασε στο 5-4, σερβίροντας για το ματς.

Η Κρεϊτσίκοβα ωστόσο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και όχι μόνο έμεινε ζωντανή ισοφαρίζοντας σε 5-5, αλλά πήρε προβάδισμα στο σκορ, κρατώντας το σερβίς της.

Η μάχη δινόταν πόντο - πόντο και η Μαρία σέρβιρε πλέον για να κρατηθεί ζωντανή, ωστόσο αν και «έσβησε» τέσσερα ματς πόιντς παλεύοντας σαν… Σπαρτιάτισσα, η Τσέχα βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει (9-7) μετά από μια επική μάχη 198 λεπτών.

Τελικά η Κρεϊτσίκοβα ήταν αυτή που πήρε «κεφάλι» στα σετ, κάνοντας το 7-5 με το τρίτο σπάσιμο του σερβίς της Σάκκαρη.

Όπως ωστόσο μπήκε στο πρώτο σετ και ακόμα καλύτερα, άρχισε η Μαρία το δεύτερο, παίρνοντας προβάδισμα 4-0, το οποίο ωστόσο γρήγορα έγινε 4-3.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια διατήρησε πάντως την ψυχραιμία της και χορεύοντας στο χώμα, αν και δυσκολεύτηκε να κρατήσει το σερβίς τηςισοφάρισε (1-1) παίρνοντας το δεύτερο σετ με 6-4.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τρίτο σετ, όπου η Μαρία μπήκε με σκοπό να πανηγυρίσει μια επική πρόκριση, φθάνοντας στο 3-1 με μπρέικ στο τρίτο γκέιμ.

Ακόμα και έτσι κατάφερε πάντως να γράψει ιστορία, καθώς έγινε η πρώτη Ελληνίδα τενίστρια που έφθασε ως τον ημιτελικό ενός Grand Slam.

Παρά το γεγονός ότι η Σάκκαρη είχε σημαντικό προβάδισμα και στα τρία σετ, γνώρισε την ήττα από την Τσέχα τενίστρια, φθάνοντας τόσο… κοντά (αλλά και τόσο μακριά) σε έναν μεγάλο θρίαμβο.

πηγή:sputniknews.gr