Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στο βάδην

> Άλλα σπορ

Το χρυσό μετάλλιο στα 35 χλμ βάδην κατέκτησε η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου στο Μόναχο.

Η 38χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε άλλον έναν σπουδαίο αγώνα, ένα μήνα μετά την τέταρτη θέση που κατέκτησε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Όρεγκον, και πέρασε πρώτη τη γραμμή του τερματισμού, καλύπτοντας τη μεγάλη απόσταση σε 2:47:00.

Δεύτερη τερμάτισε η Ισπανίδα Ρακέλ Γκονσάλες και τρίτη η Βικτόρια Μαντάραζ από την Ουγγαρία. Αυτές ήταν οι δύο αθλήτριες με τις οποίες έδωσε μάχη η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη μέχρι να αποκτήσει καθαρό προβάδισμα και να κερδίσει καθαρά τον αγώνα.

Συγχαρητήριο μήνυμα του Τμήματος Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της ΚΕ του ΚΚΕ

Συγχαρητήριο μήνυμα του Τμήματος Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της ΚΕ του ΚΚΕ στην Αντιγόνη Ντρισμπιώτη για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου στο Μόναχο.

Συγκεκριμένα στο μήνυμά του αναφέρει: «Θερμά συγχαρητήρια στην Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, την Ελληνίδα πρωταθλήτρια βάδην, για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Παράδειγμα θέλησης και πίστης για όλους τους αθλητές, η 38χρονη αθλήτρια από την Καρδίτσα, με την πολύτιμη βοήθεια του προπονητή της Ναπολέοντα Κεφαλόπουλου και των ανθρώπων του ΣΕΓΑΣ, έφτασε μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα στην κορυφή της Ευρώπης. Συγχαρητήρια και σε όλες τις συναθλήτριες της που συμμετείχαν στον αγώνα. Καλή συνέχεια με υγεία σε όλες».