Πρώτος Έλληνας και φέτος ο Άλκης Βωβός στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ιστιοσανίδας

> Άλλα σπορ

Με επιτυχία διοργανώθηκε και φέτος το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ιστιοσανίδας IFCA WINDSURF SLALOM, το οποίο πραγματοποιήθηκε στην παραλία της Πούντας στην Πάρο, από 31 Αυγούστου μέχρι 5 Σεπτεμβρίου.

Η διοργάνωση στο νησί της ήταν άψογη και άφησε το δικό της ξεχωριστό αποτύπωμα. Νικητής στην κατηγορία Ανδρών αναδείχθηκε ο Ολλανδός Τζόρντι Βόνγκ και στην κατηγορία Γυναικών η Βρετανίδα Τζένα Γκίμπσον.

Σε ότι αφορά τις ελληνικές συμμετοχές συνολικά 24 αθλητές έλαβαν μέρος, εκ των οποίων πρώτος βγήκε και πάλι φέτος ο αθλητής του Ν.Ο. Πάρου Άλκης Βωβός που πήρε την 11η θέση στην παγκόσμια κατάταξη. Επίσης, αξιοσημείωτη ήταν και η παρουσία της αθλήτριας του Ν.Ο. Πάρου Βενετίας Θεοχαρίδη, που ξεχώρισε με το ήθος και την αγωνιστικότητά της.